fot. Wiktor Biletnicov

fot. Kuba Ociepa

 

PIOTR KOMOROWSKI urodził się w 1955r. we Wrocławiu.
 

W 1981 r. ukończył studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Doktorat i habilitację w specjalności artystycznej FOTOGRAFIA uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej
w Łodzi. Członek ZPAF.

W latach 1989-1995 związany z ideą elementaryzmu, akcentującego autoikoniczność fotografii. Od 2000 r. zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu oraz twórcą Autorskiego Laboratorium Fotografii we Wrocławiu, autorem tekstów krytycznych na temat fotografii, publikowanych m.in. w „Sztuce”, „Obscurze”, „Exicie”, Piśmie Artystycznym „Format”, „Akcencie”, „Odrze” , „Imago”. Wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach, Słowacji, Litwie, Algierii, b. Jugosławii, USA. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Galerii Parvis Scène Nationale Tarbes-Pyrénées we Francji oraz 
w kolekcjach prywatnych. Z wrocławską ASP związany od 2003. roku. Obecnie na stanowisku profesora ASP, prowadzi
Pracownię Fotografii Inscenizowanej w Katedrze Sztuki Mediów na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów.

Credo

Interesuje mnie fotografia symboliczna i wieloznaczna. Istotę inscenizacji, którą uważam za podstawową strategię artystyczną, postrzegam bardzo szeroko.
Z perspektywy techniki zdjęciowej bliska jest mi typologia Andreasa Mülera Pohle, sytuująca fotografię 

w obszarach inscenizacji podmiotu, światła, kamery, obrazu i obiektu. Tematyczny obszar moich zainteresowań zawiera się w pojęciu theatrum mundi, które rozumiem w ten sposób, że wszystko to co zastane, a często trywialne, jak i to co wykreowane sztucznie, jest inscenizacją, w której prawda wymieszana jest z fikcją w proporcjach nie ustalonych a priori i zależnych najczęściej od dyspozycji mentalnej odbiorcy. Nieskończone znaczenia owego "theatrum" przenikają się i warunkują wzajemnie na wielu płaszczyznach.

 

KAROLINA JONDERKO (1985) Rydułtowy

Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi.  Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos
w Nowym Jorku. 

Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw - te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret
z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty - najbliższych, miejsca, tożsamości.
W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami. 

KAMILA J.GRUSS

Ukończone studia magisterskie na Freie Universität w Berlinie. Kierunki: nowa literatura niemiecka, literatura hiszpańska, ogólne i porównawcze literaturoznawstwo; magister germanistyki na Uniwersytecie Szczecińskim.

Ważniejsze wystawy:
2022 Group Exhibition Sony World Photography Awards , LONDYN
2018 Group Exhibition Sony World Photography Awards, LONDYN
2018 International Photo Festival Through a Mother's & Father's
eyes photography, AMSTERDAM

 

https://kamilajgruss.pl/

 

MAREK GRZYB

urodził się w 1970r. w Opolu. W 1990 ukończył naukę w opolskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych.

W 1997 r. ukończył studia na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki. Doktorat i habilitację w specjalności artystycznej Grafika uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Członek ZPAP.

Z wrocławską ASP związany od 1997. roku. Obecnie na stanowisku profesora ASP, prowadzi Pracownię projektowania gier i form wirtualnych w Katedrze Sztuki Mediów na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Zajmuje się głównie sztuką cyfrową, używa fotografii i filmu, realizuje animacje, filmy eksperymentalne, tworzy instalacje przestrzenne. Jest współzałożycielem i współprowadzącym Galerii Sztuki Mediów KINO www.galeriakino.pl gdzie prezentuje artystów z obszaru sztuki mediów i fotografii. Wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce, Niemczech, Francji, USA, Hiszpanii, Chinach.
Strona

www.marekgrzyb.asp.wroc.pl

WERONIKA TEPLICKA
 

ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych
w Poznaniu – obecnym Uniwersytecie Artystycznym (dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego)
w 2007 r., studiowała też w Accademia di Belle Arti w Neapolu. Zajmuje się malarstwem, instalacją, tworzy obiekty ze swoich nieudanych obrazów, odpadów, rodzinnych pamiątek itp. Od 3 lat realizuje projekt „Opowieści o codzienności” będący dokumentacją jej życia. Prace artystki znajdują się m.in. w Kolekcji Galerii Bielskiej BWA. Pracuje w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku na stanowisku kuratorki rezydencji artystycznych, realizuje cykl warsztatów dedykowanych kobietom „Spotkajmy się, porozmawiajmy, twórzmy”.

www.teplicka.pl

AGATA GRZYCH, ur. 1985,

absolwentka Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu i UAP (dawniej ASP) w Poznaniu na wydziale Komunikacji Multimedialnej oraz podyplomowych studiów „Wiedza o Sztuce” na Uniwersytecie Wrocławskim.

Pracuje jako wykładowczyni w WSF AFA i Policealnym Studium Animatorów Kultury "Skiba" oraz na Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Prowadzi warsztaty fotograficzne i graficzne m. in. we wrocławskich Konturach Kultury, a wcześniej w Centrum Kultury Agora i Ośrodku Postaw Twórczych (OPT) we Wrocławiu.

Jest kuratorką ponad 70 wystaw, współpracowała przy organizacji wystaw
i przedsięwzięć artystycznych z BWA Wrocław, Galeria Entropia, Tiff Festival, ASP we Wrocławiu, WBPiCAK w Poznaniu.

Uczestniczyła w wielu wystawach m.in. na Fotofestiwalu w Atenach, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Jest właścicielką 15 metrowej przestrzeni na sztukę „Galeria u Agatki” w Art Hubie Wyspa Tamka. Opiekuje się także najczęściej odwiedzaną galerią we Wrocławiu "Circle / triangle modern art gallery"
w klubokawiarni Recepcja. 

Prowadzi audycję o sztuce współczesnej „Artefakty” w radiu Luz.

W swojej twórczości podejmuje się tematów związanych przede wszystkim
z religijnym kiczem, ale też pyta np. o miejsce pornografii w kulturze, czasem zajmuje się niezobowiązującą fotografią dokumentalną.

HALINA MARDUŁA

urodziła się w 1983r. we Wrocławiu, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki
i Projektowania w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Laureatka m.in. XVII Międzynarodowego Konkursu Fotografii „Zestaw 2010” oraz XIV Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej „Cyberfoto 2011”. Uczestniczka prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą, a także autorka wystaw indywidualnych Fotomontaże (Galeria KINO, Wrocław 2014) oraz Dwunasta
w południe (Mała Galeria Fotografii KONTRAST, Oborniki Śląskie 2022). Członkini ZPAF.

www.halinamardula.pl

 

 

PATRYCJA BASIŃSKA


urodzona w 1979 roku. Absolwentka Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu (praca dyplomowa Ogród Botaniczny pod kierunkiem Piotra Komorowskiego, 2002). Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Sztuk Współczesnych Central Saint Martins w Londynie (praca dyplomowa Nothing Special i New Visibilities pod kierunkiem Christophera Kul-Wanta i Douglasa Allsopa, 2010).
Zajmuje się fotografią kreacyjną. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych
w Polsce, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii.


www.patrycjabasinska.com

TERESA ANNIUK –GULAK (Świebodzice) 
 

absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego (1981r.) oraz kilku kierunków studiów podyplomowych. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w roku 2010, a stworzone wówczas prace otworzyły jej drzwi do niemieckich uczelni artystycznych (Kunstakademie w Bad Reichenchall; Freie Kunst Akademie w Augsburgu; Freie Kunst Akademie w Wiesbaden), w murach których doskonaliła warsztat
i poznała środowisko artystyczne dzięki udziałowi w projektach, warsztatach i konkursach.
W roku 2015 podjęła studia na
ASP we Wrocławiu na kierunku: Dyscypliny Plastyczne w Architekturze (specjalność: fotografia i malarstwo), a w roku 2017 kolejne, na kierunku: Mediacja Sztuki Współczesnej (dzięki którym nabyła kwalifikacje kuratora działalności artystycznej). Prowadzi własną Galerię Sztuki Art-Tess, a swoją twórczość prezentuje na wystawach w kraju i zagranicą.

W 2021r. przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Za działalność na polu sztuki w 2017r. została doceniona tytułem Osobowości Roku w dziedzinie kultury.

AGNIESZKA LASKUS


fotograf samouk, członkini Royal Photographic Society.
W swojej praktyce, między innymi, nauczała fotografii analogowej w Stanach Zjednoczonych, przez wiele lat dokumentowała narady i debaty polityczne w Wielkiej Brytanii, dokumentowała swoje podróże po świecie, oraz portretowała tancerzy tango.
W ostatnich latach powróciła do fascynacji z okresu dzieciństwa i zajęła się tematem piękna natury,
szczególnie wody. Jej prace prezentowane i nagradzane były na wielu wystawach w kraju i zagranicą
(m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych).


zapraszam do odwiedzenia strony:

www.agnieszkalaskus.com

ANETA WIĘCEK - ZABŁOTNA


mgr. Prawa (UAM, Poznań); absolwentka studiów podyplomowych na kierunkach: Podatki i Rachunkowość (UW, Wrocław) oraz Organizacja i Zarządzanie Jednostkami Pomocy Społecznej (WSB, Rzeszów).
Managerka warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. 
Z zamiłowania – fotografka. Członkini
Związku Polskich Artystów Fotografików;
absolwentka Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu;
słuchaczka
Autorskiego Laboratorium Fotografii prof. Piotra Komorowskiego.
Uczestniczka konwentów i wystaw fotograficznych, indywidualnych i zbiorowych, w kraju i zagranicą.
W pracy artystycznej oddana fotografii konceptualnej i kreacyjnej; posługuje się również fotografią socjologiczną, za pomocą której komentuje istotne zmiany i problemy społeczne.

AGNIESZKA ANTOSIEWICZ – MAS (ur. 1979r. we Wrocławiu)

absolwentka Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat”.

Słuchaczka Autorskiego Laboratorium Fotografii prof. Piotra Komorowskiego. Jej prace prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych. W swoich działaniach preferuje fotografię inscenizowaną,
a jej dotychczasowe poszukiwania skupiają się na cielesności, przemijaniu i pojęciu pamięci. Autoportret, będący próbą sformułowania szeregu uniwersalnych znaczeń, zajmuje szczególne miejsce w jej twórczości.

Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

 

ELŻBIETA DREWNIAK

Kazimiera Iłłakowiczówna pisze tak: Elżbieta, Ella, Bessie, Eliza, Lizka, Jelisawieta...Tak mało miejsca zajmuje – słodka, łagodna kobieta. Prócz brzydkiej królowej angielskiej o twarzy ostrej, nadto płaskim biuście, wszystkie były sercom miłe, podobne białej puszystej jedwabnej chuście; podobne różowym jabłoniom, podobne kwitnącym migdałom; niepojętne wobec szeptu pychy, obce rozpustnym szałom; podobne cieniom od żagli; podobne księżycowej poświacie... I dziś każda niesie dary nędzarzom w królewskiej ukryte szacie. A jeśli dotknie jałmużny człowiek smutny, choć w majętność bogaty, to chleb niesiony biedakom dla niego zamieni się w kwiaty.

Kim jestem?

Wrocławianką, zodiakalnym koziorożcem i szczurem, lat sześćdziesiąt.
Z wykształcenia analitykiem medycznym, sitodrukarzem, sprzątaczką powierzchni gładkich, ogrodnikiem, zielarką, emerytką, schizofrenikiem, córką, matką, siostrą, żoną, les, kochanką, kobietą...ot Człowiekiem:)

Jestem Człowiekiem

Ziemia mą Matką

Gwiazdy Niebem

we mnie Siła, Moc i Wiara

we mnie Ocean Miłości

Jestem Człowiekiem

Kim jestem?

Z zamiłowania fotografem.

Absolwentką Międzynarodowego Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu.
Od 2016 r słuchaczką Autorskiego Laboratorium Fotografii
Piotra Komorowskiego we Wrocławiu.

Członkiem Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorką kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych w galeriach i muzeach krajowych.

W swej artystycznej pracy skupiam się głównie na własnych doświadczeniach życiowych. Staram się dotrzeć do głębi samej siebie, do zakamarków duszy. Fotografię traktuje jako narzędzie kreacji, transformacji, autoterapii, a także
do przekazania uniwersalnych wartości.

Moje motto:

BEZKRES” Okryję Cię płaszczem miłości bez granic bez dna morzem -milionem możliwości okryję Cię płaszczem wolności po horyzont po bezkres rozgrzeję serce rozpalę rozjaśnię całą i wtedy pójdziesz pójdziesz dalej i jeszcze dalej...

06-11-2008 Elżbieta Drewniak

Kim jestem?

Wciąż odkrywam siebie.

 

 

PAWEŁ JASIŃSKI
 

artysta i projektant urodzony w Gródku, od lat mieszkający i tworzący w Irlandii.
Z wykształcenia – ekspert wystawiennictwa muzealnego. Laureat kilku nagród i stypendiów  twórczych, którego prace prezentowane były na kilkunastu wystawach  indywidualnych i zbiorowych (m.in.
w Krakowie, Rydze, Dublinie,  Londynie).

Zapraszam do odwiedzenia strony Pawła, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat jego twórczości:

www.jasinski-art.com

KUBA OCIEPA (ur. 1978r. w Tychach)

fotograf, nauczyciel, podcaster. Specjalizuje się w fotografii z człowiekiem w roli głównej. Fotografuje: portret biznesowy, prasowy i wydarzenia. 
Studiował na Politechnice Wrocławskiej, którą ukończył z tytułem inżyniera, później zaocznie zdobył tytuł magistra na Politechnice Krakowskiej, aż do głosu doszła jego artystyczna natura i dołożył tytuł licencjata sztuki na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie - Instytucie Twórczej Fotografii. Od kilkunastu lat mieszka w Krakowie, gdzie przez wiele lat był związany jako fotoreporter z Gazetą Wyborczą.
Obecnie jako freelancer współpracuje z klientami w tematach portretu biznesowego i prasowego, reklamy, fotorelacji z wydarzeń i reportażu ślubnego. Prowadzi podcast "Zawód fotograf", gdzie rozmawia z innymi profesjonalistami o biznesie fotograficznym i pasji fotografowania. Jest też nauczycielem fotografii w jednej ze szkół średnich w Krakowie, gdzie bardzo ceni sobie kontakt z młodzieżą.


Ma na koncie publikacje w większości krajowych tytułów prasowych i kilkunastu zagranicznych, m.in.:
w Gazecie Wyborczej, Wprost, Newsweeku, UważamRze, Polityce, Vivie, Onecie, Wirtualnej Polsce, Interii, Reuters.
Pracuje cyfrowo na canon 5d mk III.
Osiągnięcia:
- 2013 finalista konkursu Projekt Przetwórnia;
- 2013 III miejsce w kategorii życie codzienne konkursu prasowego BZWBK
PressFoto;
- 2013 finalista konkursu prasowego GrandPressPhoto;
- 2014 finalista konkursu fotografii społecznej nagrody im. Erazma Ciołka
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich;
- 2015 wystawa indywidualna Pauza, Kraków


zapraszam do odwiedzenia stron:

https://bit.ly/portfolioKubaOciepa
www.kubaociepa.pl
www.slubiarnia.pl
www.kubaociepa.pl/podcast

SVETLANA BILETNICOVA ZIĘTEK  
 

Malarka, rysowniczka, projektantka.
Urodziła się w 1981 roku w Odessie. Mieszka i pracuje w Krakowie. W latach 2000-2004 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w  Krakowie (dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego), a w latach  2002-2008 architekturę wnętrz na tej samej uczelni (absolutorium w pracowni prof. Andrzeja Głowackiego). W roku 2019 tworzyła przewód doktorski w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Członkini ZPAP Okręgu Krakowskiego. Współzałożycielka grupy artystycznej „Siedem”, w ramach której zrealizowane zostały dwa międzynarodowe projekty:
„Konfrontationen/Konfrontacje” (Berlin, Kraków) w 2006 r., oraz „Daleko – Blisko” (Kraków, Kijów) w 2009 r. Założycielka autorskiej pracowni artystycznej Artis STUDIUM w Krakowie w 2011 roku.   
Autorka cyklów malarskich: „Sonder”(od 2018r.);  „Ameryka new exsperience”
(od 2017r.);  „Deja vu” (od 2014 r.);  „Wstydliwi” (od 2013 r.); „Fragment światła” (od 2010 r.);  „Twarzą
w Twarz” (od 2003 r.).
Opracowała projekt polichromii do prezbiterium w kościele p.w. Świętych Archaniołów w Bielcach w Mołdawii. Autorka siedmiu wystaw indywidualnych i kilkunastu zbiorowych w Polsce i zagranicą.
Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych Polsce, Francji, Niemczech, Rosji, Rumunii, Ukrainie, 
Mołdawii i Stanach Zjedno-czonych.

zapraszam do odwiedzenia strony:

www.svetlanabiletnicova.com

MONIKA TARSA (ur. 1977)
 

magister sztuki, absolwentka studiów magisterskich edukacji artystycznej z zakresu sztuk plastycznych Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie (1999 - 2004) , studiów podyplomowych
w zakresie Reklamy i PR (2012-2013), studiów podyplomowych Wydziału Sztuki UP w Krakowie Kreatywne przetwarzanie obrazu cyfrowego (2013).

Od 2000 roku pracuje jako nauczycielka, wykładowczyni, członkini Gorlickiego Środowiska Plastycznego. Jej prace prezentowane na wystawach indywidualnych 
i zbiorowych (min.: Kraków, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło, Lądek, Bardejov. Wyróżniona za zestaw prac fotograficznych na XIX Dorocznym Przeglądzie Twórczości Gorlickiego Środowiska Plastycznego.

Autorka publikacji autorskich tekstów w kwartalniku Estetyka i krytyka Uniwersytetu Jagiellońskiego, min.: Czas – pamięć – fotografia. Próba fenomenologicznej refleksji nad fotografią oraz Rzecz o malarstwie Wacława Taranczewskiego.

W swojej twórczości zajmuje się malarstwemkolażem i fotografią, poszukując sposobu na prezentacji struktury koloru i faktury.

zapraszam do odwiedzenia strony:

www.tarsart.com

 

MACIEJ PONIEDZIAŁEK (ur. 1976)


doktor sztuki w dziedzinie sztuki piękne. Stypendysta w Ecole Nationale des Beaux Artes w Dijon (2002), absolwent studiów magisterskich (1998 –2004) i stu­diów doktoranckich (2005 – 2009) na Wydziale Malarstwa Akade­mii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie od roku akademickiego 2008/2009 pracuje jako asystent w Pracowni Rysunku.

Laureat stypendiów twórczych Miasta Krakowa (2005) i Fundacji Grazella im. Anny Marii Siemiń­skiej (2006), wyróżniony w II Konkur­sie na Obraz dla młodych malarzy im. Mariana Michalika (2004), uhonorowany Nagrodą Rektora ASP
w Krakowie, zespołową II stopnia, za osiągnięcia artystyczne i dydak­tyczne (2013). Jego prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i za granicą (min.: w Sztokholmie, Kijowie, Seulu, Berlinie, Wro­cławiu, Kra­kowie, Toruniu, Legnicy i Tarnowie). Współorganizator krajowych i międzynarodowych inicja­tyw arty­stycznych [min.: pomysłodawca
i koordynator projektu pol­sko – niemieckiej wymiany kulturalnej Konfrontacje (2005 – 2006)].

W swojej twórczości zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz działaniami multimedial­nymi, często posługując się kategorią powtórzenia i/lub motywem autoportretu traktowanym jako Every­man, Jedermann, Każdy.

 

 

Goście Portfolio jako archiwum

Mobile menu