Mobile menu

O warsztatach i działaniach
wokół projektu Portfolio jako archiwum
Katarzyna Laskus

26 czerwca 2021

wpis nr 11

 

 

O warsztatach i działaniach

wokół projektu Portfolio jako archiwum

Katarzyna Laskus


Na całość projektu Portfolio jako archiwum, poza wpisami zamieszczanymi na blogu oraz codziennymi relacjami za pośrednictwem mediów społecznościowych, składa się  również cykl bezpośrednich spotkań w formie warsztatów przeznaczonych dla zróżnicowanej grupy odbiorców.


Pierwsze z nich - Portfolio jako archiwum – warsztaty fotograficzne dla uczennic Zespołu Szkół Technicznych Drzewniak (kierunek: Fototechnik), odbyły się w dniach 31 maja - 02 czerwca, gościnne, w Pracowni Fotografii Słupskiego Ośrodka Kultury.


Kolejne - Warsztaty z fotografii rodzinnej ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Wiatraczek – przeznaczone są dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich opiekunów i przyjmują formę dwóch dwugodzinnych spotkań, z których pierwsze miało miejsce 15 czerwca, a kolejne odbędzie się 23 czerwca 2021r. Spotkania te opierają się, przede wszystkim, na działaniach praktycznych, w trakcie których uczestnicy mają szansę zaznajomić się z podstawami fotografii, jej obróbki, publikacji w Internecie oraz sposobach archiwizacji i systematyzowania pozyskanych cyfrowo obrazów. Dodatkowo poznają również metody skanowania fotografii i jej praktycznego reprodukowania. Zadaniem domowym dla uczestników jest zaś odnalezienie i przyniesienie na zajęcia starych fotografii rodzinnych, które, po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, będą mogli samodzielnie zeskanować z zachowaniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa i jakości. W trakcie spotkań zajmujemy się także kwestiami sprzętowymi (staram się m.in. zwracać uwagę uczestników na niewykorzystywane w codziennym użytkowaniu możliwości aparatów wmontowanych w ich telefony komórkowe), oraz ogólnie dostępnym oprogramowaniem do szybkiej i efektownej obróbki (program Snapseed) oraz projektowania przy pomocy szablonów (program Canva).


Niedługo później, mianowicie w dniach 26 czerwca – 03 lipca, w przyjaznej działaniom twórczym Stacji Machowino, odbędą się warsztaty dla artystów biorących udział w projekcie, podczas których zaproszeni goście będą aktywnie uczestniczyć w powstawaniu kolejnych wykładów. W trakcie tygodniowego spotkania, w formie prezentacji omówione zostaną zestawy uczestników, odbędzie się nadmorski plener fotograficzny pt. "Plama morska", a goście obejrzą również wystawę prac Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, oraz Galerię OT Rondo w Słupskim Ośrodku Kultury, gdzie w późniejszym terminie planowana jest zbiorcza wystawa ich prac. Wspólnie spotkamy się również z panią
Jadwigą Girsa-Zimny – fotografką, nauczycielką i organizatorką wystaw.


 


Również w lipcu 2021r. planowana jest wystawa fotografii z cyklu omówionego przeze mnie we wpisie pt.: O czterech aparatach, którą zobaczyć będzie można jako ekspozycję plenerową (Swołów, Słupsk).